A factory producing motorcycle helmets employs six workers. At the current produ
ID: 1199017 • Letter: A
Question
A factory producing motorcycle helmets employs six workers. At the current production level, each worker produces 20 helmets per week. Assuming that labour is the only variable input and that the weekly wage equals $600 per week, what is the average variable cost per helmet?A factory producing motorcycle helmets employs six workers. At the current production level, each worker produces 20 helmets per week. Assuming that labour is the only variable input and that the weekly wage equals $600 per week, what is the average variable cost per helmet?
Explanation / Answer
No of labor = 6
Production or Output per week = 20*6 = 120
Weekly Wage = $600
Average variable costs = Variable costs/Q = 600/120 = $5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.