A factory producing electric power protectors operates at 65% of Its capacity an
ID: 1221934 • Letter: A
Question
A factory producing electric power protectors operates at 65% of Its capacity and produces 22,800 units per year. The unit manufacturing cost is computed as follows: Direct labor cost $21.25 Direct material cost $15.75 Overhead $11.00 The protectors are marketed through a factory distributor for $56.75 each. It is anticipated that the volume of production can be increased to 30,000 units per year if the price is lowered to $46.50 per unit. This action would not increase the present total overhead cost. Compute the present profit per year and the profit per year if the volume of production is increased.Explanation / Answer
the present profit condition=
contribution per unit= 56.75- (21.25+15.75+11)= 56.75- 48= 8.75
total profit= 22800*8.75= $199,500
if the production increases to 30,000 units, then
the total overhead cost= 11*22800= 250800
direct labor cost and material cost= 21.25+15.75= 37
total cost= 37*30000+ 250800= $1,110,000+250800= $1360,800
total revenues= $46.5*30000= 1,395,000
total profit= total revenues- total cost
= $1,395,000- 1,360,800= $34200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.