An 800 kg merry-go-round with a diameter of 4.2 m is rotating freely with angula
ID: 1287041 • Letter: A
Question
An 800 kg merry-go-round with a diameter of 4.2 m is rotating freely with angular velocity of ?o=0.80 rad/s. Four people, standing on the ground, each of mass 65 kg, suddenly step onto the edge of the merry-go-round.
a) Treating the people as "point masses", determine the new angular speed ?new of the merry-go-round after the four people step on.
One of the people now drags their foot on the ground, producing a constant friction force of FKF = 10.0 N tangent to the edge of the disk.
b) Determine the torque (magnitude and direction) created by this applied force.
c) How long will it take for the merry-go-round to come to rest?
Explanation / Answer
L1 = I1*W1 = 0.5*M*R^2*W = 0.5*800*2.1*2.1*0.8 = 1411.2 kg m^2 /s
L2 = (I1+I2)*W =( (0.5*800*2.1*2.1) + (4*65*2.1*2.1))*Wnew
L2 = L1
Wnew = 0.48 rad/s
b)torque T = r*f = 2.1*10 = 21 Nm
c) T = I*alfa = (I1+I2)*Wnew/t
t = 66.528 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.