A 2.58 ? F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 5
ID: 1286849 • Letter: A
Question
A 2.58?F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 5.56k? resistor and an emf source with 82.8V and negligible internal resistance. The circuit is completed at t = 0.
A) Just after the circuit is completed, what is the rate at which electrical energy is being dissipated in the resistor?
Answer is in the form P= something
B) At what value of t is the rate at which electrical energy is being dissipated in the resistor equal to the rate at which electrical energy is being stored in the capacitor?
Answer in the form t=something
C) At the time calculated in part B, what is the rate at which electrical energy is being dissipated in the resistor?
Answer in the form P=something
Please if you could show your steps it would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
a)
Just after switch is closed ,capacitor acts as short circuit ,so power dissipated in resistor is
P=V2/R ==82.82/5560
P=1.233 watts
b)
The Energy stored in capacitor is
E=(1/2)(Q2/C)
The ELectrical energy being dissipated in the capacitor is
Pc=dE/dt =(Q/C)(dQ/dt)
Pc=Q*I/C
Given
PR=PC
I2R=(Q*I/C)
=>I=Q/RC =Q/T
Since Time Constant
T=RC=2.58*10-6*5.56*103
T=0.01434 seconds =14.34 ms
Maximum charge
Qo=CV =2.58*82.8 =213.6 uC
maximum current
Io=Vo/R =82.8/5560=0.0149 A
charge on the capacitor is
Q=Qo[1-e-t/T]
Q=(213.6u)[1-e-t/14.34m]
current in the circuit is
I=Ioe-t/T
Q/T =(0.0149)*e-t/14.34m
(213.6*10-6)[1-e-t/14.34m]/14.34*10-3 =(0.0149)*e-t/14.34m
1-e-t/14.34m=e-t/14.34m
e-t/14.34=(1/2)
-t/14.34m =ln(0.5)
t=9.94 ms or 0.00994 s
c)
Current at t=9.94 ms
I=Ioe-t/T =0.0149*e-9.94/14.34
I=7.45*10-3 A
The energy dissipated in resistor is
P=I2R=(7.45*10-3)2*5560
P=0.3086 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.