A 2.50 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is
ID: 1527432 • Letter: A
Question
A 2.50 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is initially compressed 0.0330 m . The spring has force constant 845 N/m . The coefficient of kinetic friction between the floor and the block is 0.42 . The block and spring are released from rest and the block slides along the floor.
What is the speed of the block when it has moved a distance of 0.0110 m from its initial position? (At this point the spring is compressed 0.0220 m .)
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
the
initial spring energy = final energy + KE of the block + the work done by the friction
0.5 X 845 X 0.0332 = 0.5 X 845 X 0.0222 + 0.5 X 2.5 X v2 + 2.5 X 9.8 X 0.42 X 0.011
0.4601 = 0.2044 + 1.25 v2 + 0.1131
1.25 v2 = 0.1426
v2 = 0.11408
v = 0.3377 m/sec
the speed of the block when it has moved a distance of 0.0110 m from its initial position is v = 0.3377 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.