A 2.450 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1367708 • Letter: A
Question
A 2.450 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is s = 0.505 and the coefficient of kinetic friction is k = 0.255. At time t = 0, a force F = 7.46 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t = 0 and t >0. Consider the same situation, but this time the external force F is 15.1 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: t = 0 and t > 0
Explanation / Answer
Ffs = µs*m*g
Ffs = 2.45 * 9.8 * 0.505 = 12.125 N
A) Ff = 7.46 N at all times (applied force < static friction force)
B)
T = 0: Ff = µs*m*g = 12.125 N (The block hasn't moved yet; static friction applies)
T > 0: Ff = µk*m*g = 6.125 N (The block is moving; kinetic friction applies)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.