A 2.590 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1279927 • Letter: A
Question
A 2.590 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is s = 0.605 and the coefficient of kinetic friction is k = 0.255. At time t = 0, a force F = 9.45 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times:
a. t=0
b. t>0
Consider the same situation, but this time the external force F is 19.1 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:
c. t=0
d. t>0
Explanation / Answer
Part A)
Ff = uFn = .605(2.590)(9.8) = 15.4 N
Since the required force to move it is greater than the force applied, the frictional force is equal to the applied force
Thus the force is 9.45 N
Part B)
Ff = uFn = .255(2.590)(9.8) = 6.47 N
Parts C and D can use the calculations from parts A and B above since the friction is lower than the applied force.
So Part C = 15.4 N
And Part D = 6.47 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.