A woman does 135 J of work to move a table 3. 0 m across the floor. What is the
ID: 1286598 • Letter: A
Question
A woman does 135 J of work to move a table 3. 0 m across the floor. What is the magnitude of the force that the woman applied to the table if this force is applied in the horizontal direction? A 0. 5-kg ball has a velocity of 22 m/s. What is the kinetic energy of the ball? For the ball from the preceeding problem, how much work would be required to stop the ball? A weight lifter raises a 105-kg barbell to a height of 1. 9 m. What is the barbell's change in potential energy? At the low point in its swing, a pendulum bob with a mass of 0. 7 kg has a velocity of 3. 5 m/s. Ignoring air resistance, how high will the bob swing above the low point before reversing direction?Explanation / Answer
8. W = Fs
F = 135/3 = 45 N
optiuon D
------------------------------------------------
9. KE = 0.5 mv^2
KE = 0.5* 0.5* 22*22 = 121 J
option B
----------------------------------------
10. W = KE = 121 J
option D
-----------------------------------
5. PE = mgh
PE = 105* 9.8 * 1.9 = 1957 J
option D
----------------------------------
6.
KE = 0.5* 0.7* 3.5*3.5 = 4.29 J
option E it is
-------------------------------
7. h = v^2/2g
h = 3.5*3.5/(2*9.8)
h = 0.62 m
option E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.