A light spring of force constant 4.05 N/m is compressed by 8.00 cm and held betw
ID: 1285024 • Letter: A
Question
A light spring of force constant 4.05 N/m is compressed by 8.00 cm and held between a 0.250 kg block on the left and a 0.580 kg block on the right. Both blocks are at rest on a horizontal surface. The blocks are released simultaneously so that the spring tends to push them apart. Find the maximum velocity each block attains if the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following. In each case, assume that the coefficient of static friction is greater than the coefficient of kinetic friction. Let the positive direction point to the right.Explanation / Answer
similar question, please change values
Force constant of light spring is K=3.25 N/m
Compression in the spring x=7cm, 0.07m
m1=0.25kg
m2=0.5kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.