A light rope is attached to a block with mass 4.00 kg that rests on a frictionle
ID: 2140615 • Letter: A
Question
A light rope is attached to a block with mass 4.00 kg that rests on a frictionless horizontal surface. The horizontal rope passes over a frictionless, massless pulley, and a block with a mass m is suspended from the other end. When the blocks are released the tension in the rope is 10.0 N. a) Draw two free-body diagrams, one for the 4.00-kg block and one for the block with mass m. b) What is the acceleration of the blocks? c) Find the mass m of the hanging block? d) How does the tension compare to the weight of the hanging block ?
Explanation / Answer
from free body diagram of the block on the horizontal surface
b.we get, T = 5a
so a = 10/5 = 2 m/s^2
c. . from the free body diagram of the hanging block we get
mg - T = ma
so m = T/(g-a) = 10/(9.8-2) = =1.282 kg
d. the relation between weight of the hanging block and Tension is m = T/(g-a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.