A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.39
ID: 1400085 • Letter: A
Question
A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.390 m . The wheel rotates in frictionless bearings about a stationary horizontal axis, as shown in the figure (Figure 1) . The free end of the rope is tied to a suitcase with a mass of 20.0 kg . The suitcase is released from rest at a height of 4.00 m above the ground. The suitcase has a speed of 3.10 m/s when it reaches the ground.
a) Calculate the angular velocity of the wheel when the suitcase reaches the ground. (in rad/s)
b) Calculate the moment of inertia of the wheel. (in kgm^2)
Explanation / Answer
part a )
angular velocity = V/r
w = 3.10 / 0.390
w = 7.95 rad/s
part b )
torque = T*r = I*alpha
a = v^2/2s
a = 3.10 x 3.10 / 2*4 = 1.20 m/s^2
now force on suitcase
mg - T = ma
T = mg-ma
torque = (mg -ma)*r = I*alpha
alpha = a/r
(mg - ma )r^2/a = I
I = 21.8 kgm^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.