A target lies flat on the ground 11 m from the side of a building that is 10 m t
ID: 1283985 • Letter: A
Question
A target lies flat on the ground 11 m from the
side of a building that is 10 m tall, as shown
below.
The acceleration of gravity is 10 m/s^2
.Air
resistance is negligible.
A student rolls a 11 kg ball off the horizontal
roof of the building in the direction of the
target.The horizontal speed v with which the ball
must leave the roof if it is to strike the target
is most nearly????
Explanation / Answer
y direction
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 10 - 0.5*10 *t^2
5 t^2 = 10
t^2 = 2
t = sqrt(2)
x direction
x = v t
v = x/t = 11/sqrt(2) = 11 sqrt(2)/2
so 2)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.