A 1000- kg car collides with a 1300- kg car that was initially at rest at the or
ID: 1283498 • Letter: A
Question
A 1000- kg car collides with a 1300- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 20.0 km/h in a direction of 25 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 23 km/h at -44 o with respect to the positive x axis.
A 1000- kg car collides with a 1300- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 20.0 km/h in a direction of 25 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 23 km/h at -44 o with respect to the positive x axis.Explanation / Answer
sum momentum in the x
1000*x = 20*1000*cos(25 degrees) + 23*1300*cos(44 degrees)
x=39.63 km/h
sum in the y
1000*y = 20*1000*sin(25 degrees) + 23*1300*cos(-44 degrees)
y=29.96 km/hr
v = sqrt(39.63^2 + 29.96^2)= 49.68 km/hr
direction = arctan(29.96/39.63)= 37.1 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.