A 100.0 mL sample of 0.300 M NaOH is mixed with a 100.0 mL sample of 0.300 M HCl
ID: 1003765 • Letter: A
Question
A 100.0 mL sample of 0.300 M NaOH is mixed with a 100.0 mL sample of 0.300 M HCl in a coffee cup calorimeter. If both solutions were initially at 35.00°C and the temperature of the resulting solution was recorded as 37.00°C, determine the H°rxn (in units of kJ/mol NaOH) for the neutralization reaction between aqueous NaOH and HCl. Assume (1) that no heat is lost to the calorimeter or the surroundings, and (2) that the density and the heat capacity (4.18 J/g oC)of the resulting solution are the same as water.
Explanation / Answer
Answer – We are given volume of HCl = 100 mL , [HCl] = 0.300 M
Volume of NaOH = 100 mL , [NaOH] = 0.300 M , ti = 35.00 oC , tf = 37.00 oC.
Total volume = 100 mL+ 100 mL = 200 mL, density of water = 1.0 g/mL
So, mass of water = 200 g
Reaction - HCl + NaOH -----> NaCl + H2O
We know the heat formula
q = m*C* t
= 200 g * 4.184 J/goC*(37.00 – 35.00)oC
= 1673.6 J
= 1.674 kJ
We know the in the neutralization reaction heat gets evolved, so
Horxn = -q
= -1.674 kJ
Now we need to calculate the Horxn per moles of NaOH
Moles of NaOH = 0.300 M * 0.100 L
= 0.0300 moles
Horxn per moles of NaOH = -1.674 kJ / 0.0300 moles
= - 55.8 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.