A 100.0 mL sample of 0.300 M NaOH is mixed with a 100.0 mL sample of 0.300 M HNO
ID: 1005743 • Letter: A
Question
A 100.0 mL sample of 0.300 M NaOH is mixed with a 100.0 mL sample of 0.300 M HNO3 in a coffee cup calorimeter. If both solutions were initially at 32.00 degree C and the temperature of the resulting solution was recorded as 37.00 degree C, determine the Delta H degree rxm (in units of kJ/mol NaOH) for the neutralization reaction between aqueous NaOH and HCI. Assume that no heat is lost to the calorimeter or the surroundings, and that the density and the heat capacity of the resulting solution are the same as water. -27.9 kJ/mol NaOH -139 kJ/mol NaOH -169 kJ/mol NaOHExplanation / Answer
NaOH + HNO3 ---> NaNO3 + H2O
no of mol of NaOH = 100/1000*0.3 = 0.03 mol
mass of solution = 100+100 = 200 grams
heat released = 200*4.18*(37-32) = 4180 joule. = 4.18 kj
DHrxn = 4.18/0.03 = 139.33 kj/mol
= -139.33 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.