Two packages at UPS start sliding down the 20 degree ramp shown in the figure. P
ID: 1282558 • Letter: T
Question
Two packages at UPS start sliding down the 20 degree ramp shown in the figure. Package A has a mass of 7.00kg and a coefficient of kinetic friction of 0.220. Package B has a mass of 11.0kg and a coefficient of kinetic friction of 0.170. (Figure 1) Part A How long does it take package A to reach the bottom?
Two packages at UPS start sliding down the 20 degree ramp shown in the figure. Package A has a mass of 7.00kg and a coefficient of kinetic friction of 0.220. Package B has a mass of 11.0kg and a coefficient of kinetic friction of 0.170. (Figure 1) Part A How long does it take package A to reach the bottom?Explanation / Answer
force down incline = total mass * g * sin20
= (11 + 7) * 9.8 * sin 20 = 60.33 N
total friction force = mass B * g * 0.170 * cos20 + mass A * g * 0.220 cos20
= 9.8 * cos20 (11 * 0.170 + 7 * 0.220 ) = 31.40 N
total force = 60.33 - 31.4 = 28.93 N
acceleration = Force / mass = 28.93 / 18 = 1.61 m/s2
time = sqrt (2 d / a) = sqrt (2 * 2 / 1.61)
= 1.58 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.