A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/
ID: 1281464 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.20 cm to the right of equilibrium and released from rest. (a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless. Correct: Your answer is correct. m/s (b) Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is k = 0.350. Incorrect: Your answer is incorrect.
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.20 cm to the right of equilibrium and released from rest. (a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless. Correct: Your answer is correct. m/s (b) Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is ¼k = 0.350. Incorrect: Your answer is incorrect.Explanation / Answer
k = mw^2========> w = sqrtk/m = 14.4
Vmax = A*W = 0.6048 m/s
b) 0.5*k*xi^2 - uk*m*g*xi = 0.5*m*v^2
v = 0.279 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.