A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/
ID: 1281382 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.20 cm to the right of equilibrium and released from rest.
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 415 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 4.20 cm to the right of equilibrium and released from rest. Incorrect: Your answer is incorrect. Correct: Your answer is correct. m/s (b) Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is ?k = 0.350. (a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless.Explanation / Answer
a) 0.5*415*0.042*0.042 = 0.5*2*v*v
v= 0.605 m/s
b) 0.5*2*0.605*0.605 - 0.35*2*9.8*0.042 = 0.5*2*v*v
v = 0.279 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.