A pistol that fires a signal flare gives it an initial velocity (muzzle velocity
ID: 1280877 • Letter: A
Question
A pistol that fires a signal flare gives it an initial velocity (muzzle velocity) of 134m/s at an angle of 57.1? above the horizontal. You can ignore air resistance.
(a) Find the flare's maximum height if it is fired on the level salt flats of Utah. (answer: 646 m)
(b) Find the distance from its firing point to its landing point if it is fired on the level salt flats of Utah.
(c) Find the flare's maximum height if it is fired over the flat Sea of Tranquility on the Moon, where g=1.67m/s2.
(d) Find the distance from its firing point to its landing point if it is fired over the flat Sea of Tranquility on the Moon, where g=1.67m/s2.
Explanation / Answer
flare max height = initial vel ^2 sin ^2 (theta) / 2g = 645.83
Range = initial vel ^2 x sin 2 theta/ g = 134^2 x sin (2x57.1) / 9.81 = 1671.23 m
Case of moon
Height = 3789.906 m
Range = 9807.2 m since value of g in range formula will be 1.67 so the factor by which it changes is 5.87 as compared to earth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.