Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power th
ID: 1279548 • Letter: T
Question
Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 30.5 W.
(a) What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b?
________________V
(b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor?
(c) What is the total power delivered to the combination of resistors?
______________W
Explanation / Answer
You should have given the circuit diagram. Still looking to the last part of your question, I am assuming the circuit as follows --
There is a 100 ? in series with a parallel combination of two 100 ? resistors.
Solution ---
As per the given condition each resistor can safely bear a power input = 30.5 W.
Hence the maxiumum current allowed through any of the given resistor
( I ) = ?[ power / Resistance ]
=> I = ?[ 30.5 / 100 ] = 0.5523 A
Hence considering the assumed circuit the resistance in series can have maximum current = 0.5523 A, while each of the two connected in parallel will have currenet = (1/2) ( 0.5523) = 0.2761 A
Again total curcuit resistance = 100 + (100/2) = 150 ?
Hence the maximum permissible voltage = 0.5523 x 150 = 82.84 V
.........................................
Power delivered to the series resistor = (current)^2 x Resistance
=> (0.5523)^2 x 100 = 50.5 Answer
Power delivered to each of the resistances in parallel = (0.2761)^2 x 100 ? = 7.6231 W ........... Answer
Total Power delivered = 50.5 + (1/2) (50.5) = 75.75 Watt .... Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.