Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power th
ID: 1268979 • Letter: T
Question
Three 100 ? resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 21.5 W.
(a) What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b?
__69.55______ V
(b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor?
(c) What is the total power delivered to the combination of resistors?
W
_____ W resistor at the bottom of the loop
______ W
Explanation / Answer
Let V be the maximum potential,
then power across 100 ohms which is alone to left = V^2 *(2/3)^2/ 100
power across any of the other 100 ohms parallel to each other = V^2 * (1/3)^2 / 100 =
Max power = V^2 *(2/3)^2/ 100 = 21.5
so, Max potential difference = V =69.5521 volts
b)
resistor on the left = 21.5 W
resistor at the top of the loop = 5.374994 W
resistor at the bottom of the loop = 5.374994 W
c)
total power delivered to the combination of resistors = 32.24998 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.