Two boxes are conntected by a light string that passes over a light, frictionles
ID: 1279326 • Letter: T
Question
Two boxes are conntected by a light string that passes over a light, frictionless puller. One box rests on a frictionless ramp that rises 30 degrees abot the horitontal. The system is released from rest. Take M(1)=57kg and M(2)=36.5 kg
1) Which way will the box M(1)? M(2)? Explain your answer in the space below. Include body diagrams or statements of Newton's 2nd law.
2) Determine the magnitude of the aceeleration for the two boxes and the tension in the connecting string.
3)What minimum mass for m(1) would cause the system to have the oppostite motion you found in 1?
***Show Work***
Explanation / Answer
for m2
T = m2*g = 36.5*9.8 = 357.7
for m1
Fg = m1*g*sin30 = 279.3 N
Fg < T
so M1 moves up the plane
2) for m2
m2*g - T = m2*a
for m1
T - m1*g*sin30 = m1*a
m2*g - m1*g*sin30 = a*(m1+m2)
a = g*(m2 - m1*sin30)/(m1+m2)
a = 0.83 m/s^2
--------------
Fg = M1*g*sin30 = T = 357.7
M1 = 73 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.