Two plastic spheres, each carrying charge uniformly distributed throughout its i
ID: 1279014 • Letter: T
Question
Two plastic spheres, each carrying charge uniformly distributed throughout its interior, are initially placed in contact and then released. One sphere has a diameter of 62.0cm , a mass of m1= 47.0g , and contains -10.0?C of charge. The other sphere has a diameter of 42.0cm , a mass ofm2 = 140.0g and contains -26.0?C of charge. Assume that no other forces are acting on them. What would be the maximum speed achieved by particle 1? By particle 2? Also what would be the maximum acceleration of particle 1, and partilce 2?
Explanation / Answer
a)
conservation of momentum:
m1 v1 = m2 v2
==> v2 = m1/m2 v1 = 47/140 v1 = 0.3357142857 v1
conservation of energy:
0.5 m1 v1^2 + 0.5 m2 v2^2 = k q1 q2/((D1+D2)/2)
0.5*0.047*v1^2 + 0.5*0.140*(0.3357142857 v1)^2 = 9e9*10e-6*26e-6/((0.62+0.42)/2)
0.03138928571 v1^2= 4.5
==> v1 = 11.97 m/s
b)
v2 = 0.3357142857 v1 = 4.02 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.