A car is traveling at 26 m/s West and, at the next overpass, zips past a station
ID: 1278764 • Letter: A
Question
A car is traveling at 26 m/s West and, at the next overpass, zips past a stationary police officer, who immediately begins accelerating at 3 m/s^2. Eventually, the police officer catches up to the car, who maintains the previous speed. When the police officer and the car are side by side, the officer motions for the car to pull over.
A) How much time elapsed since the police officer started up?
B) How far did the car travel efore being caught?
C) How fast was the police officer going when the car was finally nabbed?
can someone please show how to solve this!?
Explanation / Answer
lets time elapsed is t seconds.
then 26*t=0.5*3*t^2
t=26/1.5=17.33 seconds
B) distance travelled=26*t=450.66 m
C)police's speed=3*t=52 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.