A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2089123 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +190 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 9.0 s the angular velocity increases to +300 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +190 rad/s during the entire 9.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +300 rad/s during the entire 9.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 9.0-s interval.Explanation / Answer
a)theta=omega *t=190*9=1710 rad
b)theta=300*9=2700 rad
c)alpha=(300-190)/9=12.22 rad/sec^2
theta=0.5*alpha*t^2+omega_not*t
=190*9+0.5*12.22*9^2=2204.91 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.