A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1968954 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +220 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 13.0 s the angular velocity increases to +280 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +220 rad/s during the entire 13.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +280 rad/s during the entire 13.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 13.0-s interval.Explanation / Answer
(a)angular displacement=220*13 =2860 radians
(b)angular displacement=280*13=3640 radians
(c)angular acceleration= (280-220)/13=4.62 radians/s2
so actual angular displacement= (280^2-220^2)/2*4.62 =3246.7 radians
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.