can you please help me A car is traveling around a horizontal circular track wit
ID: 1278742 • Letter: C
Question
can you please help me
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m at a constant speed t = 50 s to around the track once. The angle theta A = 28 degree above the x axis, and the angle theta B = 64 degree below the x axis. What is the magnitude of the car's acceleration? What is the x component of the car's velocity when it is at point A What is the y component of the car's velocity when it is at point A What is the x component of the car's acceleration when it is at point B What is the y component of the car's acceleration when it is at point B As the car passes point B, the y component of its velocity isExplanation / Answer
v=2pi*r/t=26.38
mag of aan=v^2/r=3.32
at A
xcomponent=-3.32cos28=-2.93m/s^2
y compo=-3.32sin28=-1.56m/s^2
at B
x compo =-3.32cos64=-1.45m/s^2
y compo=3.32sin64=2.98m/s^2
6.decreasing
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.