A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 190 m at a
ID: 1278741 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 190 m at a constant speed v = 15 m/s as shown. The angle theta A = 30 degree above the x axis, and the angle theta B = 65 degree below the x axis What is the magnitude of the car's acceleration? What is the x component of the car's acceleration when it is at point A What is the y component of the car's acceleration when it is at point A What is the x component of the car's acceleration when it is at point B What is the y component of the car's acceleration when it is at point B As the car passes point B, the y component of its acceleration isExplanation / Answer
mag of aan=v^2/r=15^2/190=1.184m/s^2
at A
xcomponent=-1.184cos30=-1.026m/s^2
y compo=-1.184sin30=-0.592m/s^2
at B
x compo =-1.184cos65=-0.5m/s^2
y compo=1.184sin65=1.073m/s^2
6.decreasing
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.