A spring with an unstrained length of 0.075 m and a spring constant of 2.3 N/m h
ID: 1278287 • Letter: A
Question
A spring with an unstrained length of 0.075 m and a spring constant of 2.3 N/m hangs vertically downward from the ceiling. A uniform electric field directed upward fills the region containing the spring. A sphere with a mass of 5.8 x 10^-3 kg and a net charge of +5.8 Mu C is attached to the lower end of the spring. The spring is released slowly, until it readies equilibrium. The equilibrium length of the spring Is 0,060 m. What is the magnitude of the external electric fled? Number 15.748 Units N/CExplanation / Answer
L = 0.075 m, Spring constant k = 2.3 N / m
Mass of sphere m = 5.8 * 10-3 kg, q = 5.8 * 10-6 C
Equilibrium length L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.