A spring oriented vertically is attached to a hard horizontal surface as in the
ID: 2129664 • Letter: A
Question
A spring oriented vertically is attached to a hard horizontal surface as in the figure below. The spring has a force constant of1.40kN/m. How much is the spring compressed when a object of massm=2.70kg is placed on top of the spring and the system is at rest?
cm
A spring oriented vertically is attached to a hard horizontal surface as in the figure below. The spring has a force constant of1.40kN/m. How much is the spring compressed when a object of massm=2.70kg is placed on top of the spring and the system is at rest? cmExplanation / Answer
1400x= 2.7*9.8 x=1.8 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.