Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spring oriented vertically is attached to a hard horizontal surface as in the

ID: 1649509 • Letter: A

Question


A spring oriented vertically is attached to a hard horizontal surface as in the figure below. The spring has a force constant of 1.35 kN/m. How much is the spring compressed when a object of mass m = 2.75 kg is placed on top of the spring and the system is at rest? A harmonic wave is traveling along a rope. It is observed that the oscillator that generates the wave completes 35.0 vibrations in 29.0 s. Also, a given maximum travels 425 cm along the rope 8.0 s. What is the wavelength? There is evidence that elephants communicate via infrasound, generating rumbling vocalizations as low as 14 Hz that can travel up to 10 km. The intensity level of these sounds can reach 102 dB, measured a distance of 4.0 m from the source. Determine the intensity level of the infrasound 10 km from the source, assuming the sound energy radiates uniformly in all directions.

Explanation / Answer

17 ans

Given that

mass m=2.75 kg

force constant k=1350 N/m

now we find the spring compressed

mg=kx

2.75*9.8=1350*x

compresstion x=0.02 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote