At an air show, a jet plane has velocity components vx = 710km/h and vy = 465km/
ID: 1277748 • Letter: A
Question
At an air show, a jet plane has velocity components vx = 710km/h and vy = 465km/h at time 3.95s and vx = 893km/h and vy = 390km/h at time 7.52s .
(a)For this time interval, find the x component of the plane's average acceleration. in km/h^2
(b)For this time interval, find the y component of the plane's average acceleration. in km/h^2
(c)For this time interval, find the magnitude of its average acceleration.km/h^2
(d) For this time interval, find the direction of its average acceleration. Clockwise from +x axis
Explanation / Answer
A)ax = (vx2-vx1)/(t2-t1) = (893-710)*3600/(7.52-3.95) = 1.85*10^5 km/h^2...
B) ay = (vy2-vy1)/(t2-t1) = (390-465)*3600/(7.52-3.95) = -0.76*10^5 km/h^2...
C) a = sqrt(ax^2+ay^2) = 2000 km/hr^2...
D) theta = tan^-1(ay/ax) = 22.33 Clockwise from +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.