Use the worked example above to help you solve this problem. A ball is thrown up
ID: 1277320 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A ball is thrown upward from the top of a building at an angle of 30.0degrees to the horizontal and with an initial speed of 18.0 m/s. The point of release is h = 47.0 m above the ground. How long does it take for the ball to hit the ground? 4.15 s Find the ball's speed at impact. Enter a number m/s Find the horizontal range of the ball. m GETTING STARTED | I'M STUCK! Suppose the ball is thrown from the same height as in the PRACTICE IT problem at an angle of 25.0degrees below the horizontal. If it strikes the ground 60.4 m away, find the following. the time of flight s the initial speed m/s the speed and angle of the velocity vector with respect to the horizontal at impact speed m/s angle degrees below the horizontalExplanation / Answer
60.4 = v0 * cos 250 * t
v0 * t = 66.64
h = -v0 sin250* t - 0.5gt2
h = -66.64*0.423 - 0.5*9.8*t2 h = - 47
(-47+28.19)/(-0.5*9.8) = t2
t = 1.96 sec
v0t = 66.64 , therefore v0 = 34 m/s
Horizontal speed will remail same as v0 cos 25 = 30.81 m/s
Vertical speed = -v0 sin 25 - gt = -33.58 m/s
Velocity when it hits ground = 30.81 i - 33.58 j
Speed = (30.812 + 33.582) 0.5 = 45.57 m/s
Angle = tan-1 (33.58/30.81) = 47.460
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.