Use the vapour pressures (at 25 °C) of the pure substances below to answer the f
ID: 1028172 • Letter: U
Question
Use the vapour pressures (at 25 °C) of the pure substances below to answer the following questions.
1. Determine the partial pressure (in kPa) of 1,4-pentadiene (C5H8) in the vapour phase (at 25 °C) over a solution for which the mole fraction of 2-methyltetrahydrofuran (C5H10O) is 0.564. Report your answer to three significant figures in scientific notation.
2. A solution of 2-methyltetrahydrofuran (C5H10O) and 1,4-pentadiene (C5H8) is prepared by adding 1.11 g of 2-methyltetrahydrofuran to 1.1 g of 1,4-pentadiene. Determine the mole fraction of 2-methyltetrahydrofuran in the vapor phase (at 25 °C). Report your answer to three significant figures in scientific notation.
Substance P* (kPa) 2-methyltetrahydrofuran (C5H10O) 12.6 1,4-pentadiene (C5H8) 97.9Explanation / Answer
1. partial pressure of 1,4-pentadiene(p) = x*p0
x = molefraction of 1,4-pentadiene = 0.564
p0 = vapor pressure of pure 1,4-pentadiene = 97.9 kpa
p = 0.564*97.9 = 55.2 kpa
2.
No of mol of 2-methyltetrahydrofuran taken(n1) = w/Mwt = 1.11/86.134
= 0.0129 mol
No of mol of 1,4-pentadiene(n2) = 1.1/68.12
= 0.016 mol
molefraction of 2-methyltetrahydrofuran = n1/n1+n2
= (0.0129/(0.0129+0.016))
= 0.446
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.