As a helicopter carrying a crate takes off, its vertical position (as well as th
ID: 1276021 • Letter: A
Question
As a helicopter carrying a crate takes off, its vertical position (as well as the crates) is given as: y(t) = At 3 , where A is a constant and t is time with t = 0 corresponding to when it leaves the ground. When the helicopter reaches a height of h = 15.0 m the crate is released from the underside of the aircraft. From the time the crate leaves the helicopter t o the time it hits the ground, 2 .5 0 seconds pass. Calculate A
I need the drawing steps too. if someone can do that that will be great.
Explanation / Answer
h = A*t^3
15 = A*2.5^3
A = 0.435 m/s^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.