A Thomson\'s gazelle can run at very high speeds, but its acceleration is relati
ID: 1275793 • Letter: A
Question
A Thomson's gazelle can run at very high speeds, but its acceleration is relatively modest. A reasonable model for the sprint of a gazelle assumes an acceleration of 4.2m/s2 for 6.5s , after which the gazelle continues at a steady speed.
a.what is the gazelle's top speed?
b.A human would win a very short race with a gazelle. The best time for a 30 m sprint for a human runner is 3.6 s. How much time would the gazelle take for a 30 m race?
c.A gazelle would win a longer race. The best time for a 200 m sprint for a human runner is 19.3 s. How much time would the gazelle take for a 200 m race?
Explanation / Answer
a) find the velocity with velocity = acceleration * time = 27.3 m/s
b) rearange x=(1/2)at^2+Vo*t to find t, x=distance, a=acceleration, t=time, Vo=original velocity (Vo=0 so its really just rearanging x=(1/2)a t^2 to find t)
30 = 0.5 *4.2* t^2
t = 3.78 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.