Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A TV channel is assigned a frequency range from 54 MHz to 60 MHz. A series LRC c

ID: 1702494 • Letter: A

Question

A TV channel is assigned a frequency range from 54 MHz to 60 MHz. A series LRC circuit in a TV resonates in the middle of this frequency range. The circuit uses a 16 pF capacitor. What is the value of the inductor? In order to function properly, the current throughout the frequency range must be at least 50% of the current at the resonance frequency. What is the mimimum possible value of the circuit's resistance?

Explanation / Answer

?L=1/(?C)--->L=1/(?2*16E-12)=487271E-12H--->Z=(R+j0) at resonance--> V/Z=50% 2*pi*54E6*487271E-12=165O--->1/(2*pi*54E6*16E-12)=184O---> XL-1/XC=R±=165O at 54E6 Hz (using XL=487271E-12H),(using XC=16E-12) XL-1/XC=R±184O at 60E6 Hz (using XL=487271E-12H),(using XC=16E-12) minimum R=165O

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote