An electron (mass m1 = 9.11 x 10^-31 kg) and a proton (mass m2 = 1.67 x10^-27 kg
ID: 1274565 • Letter: A
Question
An electron (mass m1 = 9.11 x 10^-31 kg) and a proton (mass m2 = 1.67 x10^-27 kg) attract each other via an electrical force. Suppose that an electron and a proton are released from rest with an initial separation d = 2.80 x 10^-6 m. When their separation has decreased to 0.760 x 10^-6 m, what is the ratio of (a) the electron's linear momentum magnitude to the proton's linear momentum magnitude, (b) the electron's speed to the proton's speed, and (c) the electron's kinetic energy to the proton's kinetic energy?
Explanation / Answer
a) conservation of momentum
so ratio = 1
b) if me ve = mp vp
then ve/vp =mp/me = 9.11E-31/1.67E-27= 5.46E-4
c) KE = 1/2 mv^2
so KEe/Kep = ve^2/vp^2 =(5.46E-4)^2= 2.98E-7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.