A scuba tank when fully charged has a pressure of 190atm at 23 degree C. The vol
ID: 1272151 • Letter: A
Question
A scuba tank when fully charged has a pressure of 190atm at 23 degree C. The volume of the tank is 11.6L. What would the volume of the air be at 1.00atm and at the same temperature? Before entering the water, a person consumes 2.0L of air in each breath, and breathes 13 times a minute. At this rate, how long would the tank last? At a depth of 26m in sea water (where the pressure has increased by 2.6x105Pa) at a temperature of 13 degree C, how long would the same tank last assuming the breathing rate does not change?Explanation / Answer
3) a) since P V = n R T
if T is constant
P V = P V
190*11.6 =1*V
V = 190*11.6= 2204 L
b)
2204/(2*13)= 84.8 minutes
c) now
PV/T = P V/T
190*1.013E5*11.6/(23+273.15) = (1.013E5 + 2.6E5)*V/(13+273.15)
V= 597.08 L
so 597.08/(2*13)=22.96 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.