A microscope has an objective lens with a focal length of 14.0mm . A small objec
ID: 1269256 • Letter: A
Question
A microscope has an objective lens with a focal length of 14.0mm . A small object is placed 0.80mm beyond the focal point of the objective lens.
Part A: At what distance from the objective lens does a real image of the object form? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B: What is the magnification of the real image? Express your answer using two significant figures.
Part C: If an eyepiece with a focal length of 2.5 cm is used, with a final image at infinity, what will be the overall angular magnification of the object? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Part A)
Apply 1/f = 1/p + 1/q
1/14 = 1/14.8 + 1/q
q = 259 mm
That can be stated as 260 mm or 26 cm with two sig figs
Part B)
M = -q/p
M = -260/14.8
M = -18 (Negative means inverted)
Part C)
M = -25L/fo(fe)
L = 259 - 14.8 = 244.2 mm (24.42 cm)
M = -25(24.5)/(1.4)(2.5)
M = -180 (Again the negative means inverted)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.