Two negative charges, Q = -25 C are placed on the x-axis at x = +0.5 m and x = -
ID: 1266869 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -25 C are placed on the x-axis at x = +0.5 m and x = -0.5 m.
A)How much energy does it take to assemble these two charges?
B) You place an unknown charge on the y-axis at y = 1 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
C)If you place a -4 C charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
D)If you place a -4 C charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Steps and actual final values if possible please, thank you
Explanation / Answer
a) E = k q Q/r = 9.0E9*25.0E-6^2/1= 5.625 J
b) so Vnet = v1 + V2 + V3 = sum of k q/r = 9.0E9*(-25.0E-6/0.5 -25.0E-6/0.5 + q/1)=0
q=1.0E-4 C = 100 uC
c) so charge at 0.5 and -0.5 cancel so Fx = 0
d) only one at 1 matters
so F = k q Q/r^2 = 9.0E9*4.0E-6*1.0E-4/1^2= 3.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.