Two clumps of clay shown below are on a collision course: clump 1 has a mass m,
ID: 1266107 • Letter: T
Question
Two clumps of clay shown below are on a collision course: clump 1 has a mass m, and
clump 2 has a mass of 3m. They both have the same speed of 0.755 m/s coming into the
collision; if they stick together what is their speed and angle relative to the dotted line after
Two clumps of clay shown below are on a collision course: clump 1 has a mass m, and clump 2 has a mass of 3m. They both have the same speed of 0.755 m/s coming into the collision; if they stick together what is their speed and angle relative to the dotted line after the collision?Explanation / Answer
By conservation of momentum along x,
m1v1ix + m2v2ix = (m1 + m2)vx
As
m1 = m
v1ix = -0.755cos30 m/s
m2 = 3m
v2ix = -0.755 m/s
Then, solving for vx,
vx = -0.7297 m/s
By conservation of momentum along y,
m1v1iy + m2v2iy = (m1 + m2)vy
As
m1 = m
v1iy = -0.755sin30 m/s
m2 = 3m
v2iy = 0 m/s
Then, solving for vy,
vy = -0.094375 m/s
Getting the resultant of vx and vy,
v = 0.736 m/s [ANSWER, speed]
Angle = 7.37 degrees below the dotted line [ANSWER, angle]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.