A(n) 54.9 kg person throws a(n) 0.042 kg snowball forward with a ground speed of
ID: 1266040 • Letter: A
Question
A(n) 54.9 kg person throws a(n) 0.042 kg snowball forward with a ground speed of 29.8 m/s. A second person, of mass 71 kg, catches the snowball. Both people are on skates. The first person is initially moving forward with a speed of 1.87 m/s, and the second person is initially at rest. What is the velocity of the first person immediately after the snowball is thrown? Disregard friction between the skates and the ice. Answer in units of m/s What is the velocity of the second person immediately after the snowball is caught? Answer in units of m/sExplanation / Answer
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
(54.9 + 0.042) * 1.87 = 0.042 * 29.8 + 54.9 * V
V = 1.8486 m/s
velocity of the first person immidiately after the snowball is thrown = 1.8486 m/s
again by conservation of momentum
0.042 * 29.8 = (71 +0.042) * V
V = 0.0176 m/s
velocity of the second person immidiately after the snowball is caught = 0.0176 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.