Two objects with masses of m 1 = 2.70 kg and m 2 = 5.70 kg are connected by a li
ID: 1265979 • Letter: T
Question
Two objects with masses of m1 = 2.70 kg and m2 = 5.70 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as in the figure below.
(a) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.)
N
(b) Determine the acceleration of each object. (Enter the magnitude only.)
m/s2
(c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if both objects start from rest.
m
Explanation / Answer
m2g - T = m2a ---- (1)
T - m1g = m1a ---- (2)
adding eq 1 and 2
a = [(m2-m1)/(m1+m2)]*g
a = [ (5.7-2.7) / (5.7+2.7)]*9.8
a = 3.5m/s^2
a) T - m1g = m1a
T = m1(g+a)
T = 2.7*(9.8+3.5) = 35.91 N
b) acceleration a = 3.5 m/s^2
c) distance moved in 1 second
h = 0.5*at^2
h = 0.5*3.5*1^2 = 1.75 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.