Two objects of mass m 1 = 2m and m 2 = mmove around a rotation axis O in paralle
ID: 1723986 • Letter: T
Question
Two objects of mass m1 = 2m and m2 = mmove around a rotation axis O in parallel circles of radiir1 = r and r2 = 2r with equal tangentialspeeds. As they rotate, forces of equal magnitude are appliedopposite to their velocities to stop them. Which statement iscorrect? A.) m1 will stop first because it has the smallerradius B.) m2 will stop first because the torque on it isgreater C.) m2 will stop first because it has the largerinitial angular velocity D.) m1 will stop first because it has the smallermoment of inertia E.) Both objects will stop at the same time because theangular accelerations are equalExplanation / Answer
initial tangential speed = v, stopping force = F for m1: initial angular momentum L1 = 2m*v*r= 2mvr, stopping torque 1 = F*r, time neededt1 = L1/1 = 2mv/F for m2: initial angular momentum L2 = m*v*2r= 2mvr, stopping torque 2 = F*2r, time neededt2 = L2/2 = mv/F so answer: B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.