A particular guitar string has a length of 75.0 cm, and a mass per unit length o
ID: 1265268 • Letter: A
Question
A particular guitar string has a length of 75.0 cm, and a mass per unit length of 2.00 grams/meter. You hear a pure tone of 1050 Hz when a particular standing wave, represented by the sequence of pictures shown below, is excited on the string.
What is the wavelength of this standing wave?
What is the speed of waves on this string?
A particular guitar string has a length of 75.0 cm, and a mass per unit length of 2.00 grams/meter. You hear a pure tone of 1050 Hz when a particular standing wave, represented by the sequence of pictures shown below, is excited on the string. What is the wavelength of this standing wave? What is the speed of waves on this string?Explanation / Answer
Here ,
as L = 3 * wavelength /2
0.75 = 1.5 * wavelength
wavelength = 0.50 m
the wavelength of the standing wave os 0.50 m
b)speed of wave on this string is given as
speed = wavelength * frequency
speed = 0.5 * 1050
speed = 525 m/s
the speed of waves on this string is 525 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.