A rectangular conducting loop on a frictionless horizontal table initially lies
ID: 1265249 • Letter: A
Question
A rectangular conducting loop on a frictionless horizontal table initially lies entirely in a uniform magnetic of magnitude 0.25 T with its right edge at the edge of the field (Figure 1(a)). The loop is pulled to the right for 1.5 s until the entire loop is out of the field (Figure 1(b)). During that time, the magnetic force on the loop is 7.5 x 10^-4 N to the left. (a) Initial position of loop (b) Final position of loop Figure 1: Loop on horizontal table viewed from above. a) Determine the rate of change of flux, delta phi/delta t, through the loop during the time it is pulled out of the field.Explanation / Answer
Flux = B.A =0.25*0.05*0.02 = 2.5*10^-4
Flux/time = 2.5*10^-4/1.5 = 1.67 * 10^-4 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.