Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular coil consists of N = 100 Closely wrapped turns and has dimensions

ID: 1458277 • Letter: A

Question

A rectangular coil consists of N = 100 Closely wrapped turns and has dimensions a = 0.400 m and b = 0.300 m. The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle theta = 30.0 degree with the x axis. A uniform magnetic field B = 0.800 T is directed along the x axis when the current is I = 1.20 A in the direction Shown. a. Determine the magnetic force on each wire segment. b. Determine the magnetic moment of the coil. c. What is the magnitude of the torque exerted on the coil? What is the expected direction of rotation of the coil?

Explanation / Answer

a)

Magnetic force

F=NIaBsin(o)

F=100*1.2*0.4*0.8*sin(60)

F=33.25 N

b)

Magnetic moment

M=NIA =NIab=100*1.2*0.4*0.3

M=14.4 A-m2

c)

Torque exerted on the coil

T=MBSIn(o)=14.4*0.8*sin60

T=9.98 N-m

Direction is clockwise since angle theta is between magnetic moment and magnetic field .The loop will rotate so as to align magnetic moment with magnetic field .

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote