A rectangular coil consists of N = 130 closely wrapped turns and has dimensions
ID: 1401976 • Letter: A
Question
A rectangular coil consists of N = 130 closely wrapped turns and has dimensions a = 0.400 m and b = 0.300 m The coil is hinged along the y axis, and its plane makes an angle theta = 30.0 degree with the x axis (see figure below). (a) What is the magnitude of the torque exerted on the coil by a uniform magnetic field B = 0.045 T directed in the positive x direction when the current is I = 1.20 in the direction shown? (b) If you are looking downward from the positive y direction, what is the expected direction of rotation of the coil? clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
Here ,
N = 130
area of the loop , A = a * b
A = 0.4 * 0.3 = 0.12 m^2
A = 0.12 m^2
magnetic moment , u = N*I*A
u = 0.12 * 1.2 * 130
u = 18.72 A.m^2
torque acting on the loop = u * B * cos(30)
torque acting on the loop = 18.72 * 0.450 * cos(30)
torque acting on the loop = 7.295 N.m
the torque acting on the loop is 7.295 N.m
b)
as looking downwards from the positive y direction
the direction of rotation is counterclockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.