A square loop (sides A , B , C , D = 11 cm; I = 11 A) lies in the vertical yz pl
ID: 1263648 • Letter: A
Question
A square loop (sides A, B, C, D = 11 cm;
I = 11 A)
lies in the vertical yz plane. Looked at from the right, the current is clockwise. There is a uniform magnetic field of B = 0.9 T in the vertical z direction.
(a) What are the forces on each side? (Note: direction can be in the: x direction, -x direction, y direction, -y direction, z direction, -z direction, or the force is zero)
(b) What is the torque on the loop?
__________ Nm
Explanation / Answer
a)
The magnitude of force acting along the side A is given by F =Bil =(0.9)(11)(0.11) =1.089N i.e in the +z direction
The magnitude of force acting along the side B is given by F =Bil =(0.9)(11)(0.11) =1.089N i.e in the +y direction
The magnitude of force acting along the side C is given by F =Bil =(0.9)(11)(0.11) =1.089N i.e in the -z direction
The magnitude of force acting along the side D is given by F =Bil =(0.9)(11)(0.11) =1.089N i.e in the -y direction
b)
The Torque acting on the loop is given by
t =NiAB
Number of turns N =1
Current passing through the coil is i =11A
Each side of the square (a) =11cm then area of the square (A) =a2 =(11*10-2)2 =0.0121m2
The uniform magnetic field of (B )= 0.9 T
Now substituting the values we get t =NIAB =(1)(11)(0.0121m2)(0.9T) =0.12N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.